Коли пташки починають весело щебетати, а на пригрітих сонцем таловинах з’являються перші квіти, ми розуміємо – прийшла весна. Вони з’являються, як тільки розтає березневий сніг. Це перші вісники весни в рослинному світі – первоцвіти. Всі ми звикли до цього поняття, але що воно насправді означає?Шафран сітчастий (Crocus reticulatus) – одна з найбільш ранньоквітучих степових рослин. Фото: Н. Саідахмедова.
Первоцвіти – це загальна збірна назва ранньовесняних рослин, які належать до певної екологічної групи і відзначаються великим різноманіттям. Більшість з них – багаторічники, які поділяються на три групи.
Одні проходять весь сезонний цикл розвитку (від появи перших паростків до плодоносіння і відмирання надземної частини) за короткий весняний період – 1-2 місяці. Це ранньовесняні коротковегетуючі рослини, або ефемероїди. Наприклад: проліска сибірська, шафран сітчастий, рябчик малий та ін. Вони поспішають зацвісти й дати насіння, поки дерева та чагарники в лісі не вкрились густим листям (квітень), і сонячне світло можна максимально використовувати для свого розвитку, а також, поки не виріс густий літній травостій у лісі, степовій балці або на заплавній луці (травень), який заважає розвиватися ефемероїдам. Ефемероїди – багаторічні рослини. З приходом літа вони «зникають» до наступної весни і залишаються в землі у вигляді підземних органів: цибулин, бульб, кореневищ, кореневих «шишок» і т.п.

Проліска сибірська (Scilla sibirica) – найбільш масовий лісовий ефемероїд в Харківській області.
Інша група первоцвітів-багаторічників називається ранньовесняними середньовегетуючими рослинами. Вегетативні паростки цих «первоцвітів» з’являються дуже рано, одночасно з ефемероїдами. Проте, цвітуть і плодоносять вони пізніше – коли дерева у лісі вже одягнулись листям (травень), або заплавна лука покрилась густим трав’яним покривом (травень-червень). І вегетують вони трохи довше за ефемероїдів – 1,5-2,5 місяці. До цієї групи належать, наприклад, черемша, вороняче око, косарики тонкі та ін.
Пагони цибулі ведмежої, або черемші (Allium ursinum) у весняному лісі. Фото: Є. Яцюк.
І третя група багаторічних первоцвітів – це ранньовесняні довговегетуючі рослини. Вони цвітуть і плодоносять весною майже одночасно з ефемероїдами, але після цього вони не зникають, і їхні вегетативні пагони залишаються протягом усього літа. До таких первоцвітів належать: деякі фіалки (ф. приємна, ф. запашна), сон-трава, горицвіт весняний, калюжниця болотна та ін. Окремі з них мають два типи пагонів: весняні генеративні та літні вегетативні (медунка темна, мати-й-мачуха) та, навіть, два чи три типи квіток (фіалка дивна).
Підбіл звичайний, або мати-й-мачуха (Tussilago farfara). Фото: Н. Саідахмедова.
Сон лучний (Pulsatilla pratensis). Фото: Н. Саідахмедова.
За місцем свого зростання первоцвіти бувають лісові, лучні, степові та, навіть, бур’янисті.
Крім багаторічників, до великої групи первоцвітів належать і ранньовесняні однорічні рослини – так звані«ефемери». Вони схожі на ефемероїди. Різниця між ними в тому, що ефемероїди – багаторічні рослини, які більшу частину життя (від весни до весни) перебувають у вигляді підземних органів. А ефемери – це однорічники, які також цвітуть дуже рано, швидко вегетують і відмирають, і перебувають період «від весни до весни» у вигляді насіння. Як правило, це маленькі, мало помітні рослинки, але симпатичні і зворушливі. Мало хто звертає на них увагу. Але, якщо придивитись, – це маленький цікавий світ, особливо, якщо роздивитись під збільшенням або сфотографувати макрооб’єктивом.
Серед ефемерів також є лісові, лучні, степові, приурочені до відкритих пісків та бур’янисті. Наприклад: веснянка весняна, незабудка дрібноквіткова, фіалка Лавренка та інші.
Назви обох груп первоцвітів – ефемери та ефемероїди – походять від грецької «ефемерос», що означає одноденний, тимчасовий, короткотривалий.
Надалі ми поступово ближче познайомимось з різними групами чарівного світу первоцвітів, розкриваючи їх різноманітність і цікаві особливості.
Немає коментарів:
Дописати коментар